BIOGRAFIE

BIOGRAFIE

Vojtěch Svatoš (1989) je hudební producent, skladatel, zpěvák, multiinstrumentalista a zvukový inženýr. Je zpěvákem a hudebníkem, který ročně odehrává přes 100 koncertů konajících se v České republice i v zahraničí, a podílí se na desítkách studiových hudebních projektů takřka všech hudebních žánrů. Je stálým členem kapel The New Speaters, Dáša Ubrová, Moonshye, Fried Ace, Damask Rose, Benny-Q a Rocky Eagles After. V textařské oblasti se téměř výhradně soustředí na anglickou tvorbu. Zcela propadl veršům, které za svůj život vytvořili velikáni jako například E. A. Poe, Allen Ginsberg, nebo Bob Dylan.

Na hudební scénu se uvedl v roce 2009 albem "Ajaring Doors" s kapelou the L.A. Od roku 2018 je pro něj zásadní hudební, skladatelská a producentská spolupráce s Pavlem Šmídem, se kterým v aktuální době připravuje řadu tuzemských i zahraničních studiových alb. Mezi lety 2019–2021 byl stálou součástí týmu Sono Records a podílel se na předních českých i zahraničních nahrávkách, např. na nahrávání alba Beaty Hlavenkové - Sně, které bylo oceněno hudební cenou Anděl v roce 2020. Vojtěch Svatoš vydal 21. 11. 2019 svůj sólový debutový singl s názvem "Don´t Stop the Music" z připravované desky ,,Al´4U!". Dne 21. 12. 2019 vydává další sólový singl "Iris", který je předzvěstí jeho plánovaného alba The '89 Storm. Jeho debutové sólové dvojalbum je plánované vydat v roce 2023!

V roce 2019 si zahostoval na mezinárodně uznávaném albu King'N'Doom (vydaném v roce 2019) a prestižní anglický hudební deník Songlines vyzdvihl v recenzi právě jeho hudební vstup.

V roce 2018 byl součástí produkčního týmu konference, hudebního festivalu a hudebních kurzů MUSICIANS v Karlových Varech. Navázal zde několik významných mezinárodních spoluprací přetrvávajících dodnes, např. s americkým zpěvákem a producentem Calobem Gorem (absolvent prestižní Berklee College of Music). Důležitá spolupráce také vznikla se zpěvačkou polského původu Agatou Kulis (stipendistka na Berklee College of Music), která pravidelně hostuje na Svatošových nahrávkách.

Vojtěch zaštítil autorsky, hudebně a producentsky eponymní debutové album Dáši Ubrové vydané v roce 2018 pod hlavičkou Indies Happy Trails. Neméně důležitá je jeho spolupráce se zpěvačkou Dea, pro kterou skládá a produkuje její hudbu, společně zatím vydali dva singly "U Gotta Believe It" a "Křídla". S písní Křídla se stala finalistkou Eurocontest 2020. Mezi jeho nejvýznamnější skladatelské počiny patří kompozice scénické hudby pro dokumentární cyklus Krasohlednice, finalista Karlovarského festivalu dokumentárního filmu (2016 a 2017).

V roce 2013 vydává s kapelou Fried Ace album "Bridged Differences", které bylo kladně hodnoceno hudební kritikou. V roce 2013 byl oceněn jako zpěvák roku v rámci československé soutěže kapel pořádané agenturou NSEF.

Vedle hudební kariéry Vojtěch vystudoval VUT v Brně Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií, kde získal titul inženýra. Velice významná byla jeho spolupráce s National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, USA. Je autorem a spoluautorem velkého množství vědeckých publikací.


Přehled hudebních projektů

Vojtěch Svatoš se kromě intenzivní práci na své autorské tvorbě stejně tak jako hudební produkci hudebních alb svých kolegů, věnuje naplno koncertní činnosti. Níže je přehled jednotlivých hudebních těles, se kterými Vojtěch pravidelně vystupuje.


VOJTĚCH SVATOŠ SÓLO – jeho sólové vystoupení v poslední době nejsou úplně četná, jedná se však o velmi vyhledávané akce. Vojtěch připravuje nové sólové koncertní vystoupení, které by chtěl odhalit na konci roku 2023. Bude to koncertní pocta dvou jeho největších skladatelských inspirací. Krom toho ovšem dokáže stále sólově vystupovat a dodává publiku neuvěřitelně silnou energickou a emotivní show. Ve většině případů se jedná o klavírní či kytarová vystoupení.

více... SÓLOVÉ DVOJALBUM


FRIED ACE – Kapela zformovaná kolem producentského a skladatelského dua Vojtěcha Svatoše a Pavla Šmída. Byla založena v roce 2012 a hned následující rok vydala svoje debutové album Bridged Differences se kterým sklidila pozitivní kritiky u odborné veřejnosti. Nadějnému tělesu se podařilo uspět v mezinárodní soutěži kapel pořádané agenturou NSEF Production. Vojtěch Svatoš byl oceněn titulem "Zpěvák roku 2013" a kapela si dál budovala renomé svým energickým osobitým vystupováním po klubech, na festivalech (Rock for People) a firemních akcích všeho druhu. Fried Ace v současné době připravují druhou řadovou desku a dle odezvy publika, kde tvorbu představují naživo, je na co se těšit.

Aktuální sestavu tvoří – Vojtěch Svatoš (piano, klávesové nástroje, zpěv), Pavel Šmíd (elektrická kytara, zpěv), Jiří Čejka (basová kytara) a Štěpán Podrazil (bicí).

více... FRIED ACE


DÁŠA UBROVÁ - Zpěvačka se sametovým hlasem, textařka, výtvarnice, spisovatelka. Emoce, příběhy ztvárňuje kresbou, grafikou i akrylovými barvami. Ilustrovala sbírku poezie Víta Koďouska Napříč slovy, Hedviky Šlápotové Hedverie a Vetus Via Vivat Alenky Vávrové i knihu pro děti Milana Barboříka Terezka, princezna z Fulneku. V roce 2020 vydalo nakladatelství SURSUM její autorskou knihu textů a obrazů Melodie v duši mé, v roce 2021 knihu o jazzmanovi Milan Kašuba Když struny života zní, a v listopadu 2022 vyšla kniha Jazzová mise Jaromíra Hniličky, u posledních dvou knih je editorkou. Krásu českého jazyka a vytváření textových obrazů a podobenství vkládá i do textů svých písní, kterým dává hudební tvář převážně dvojice Vojtěch Svatoš a Pavel Šmíd (2018 společné album Dáša Ubrová a v letech 2022-2023 vznikající album Jedenáct splněných přání se skvělými hudebními hosty - Milanem Kašubou, Vilémem Spilkou, Jiřím Stivínem, Petrem Lipou, Bárou Zmekovou, Jiřím Vondrákem, Tomášem Liškou, Kamilem Slezákem, Jaroslavem Šindlerem, Jakubem Juránkem, Zdeňkem Junákem, Indigo Quartetem, Radkem Zapadlo, Pavlem Zlámalem a dalšími...). Pravidelně vystupuje s Vojtěchem Svatošem a hudebními přáteli a také v triu s Milanem Kašubou - jazzovým kytaristou, skladatelem a pedagogem, spolu s Jakubem Juránkem a Petrem Kořínkem. V roce 2021 vydalo Indies Happy Trails nahrávku JUST LIVE z festivalu Valašský špalíček. S první kapelou uBer! nazpívala alba První barování a Universum. Dlouhodobě podporuje činnost Velvet Smile o.p.s a vystupuje se skupinou tlumočníků do českého znakového jazyka Hands Dance.

https://www.dasaubrova.cz/

https://www.facebook.com/hudbajeradost

https://open.spotify.com/artist/76xEIIFHWeXg859Rx8vNee


KING'N'DOOM - King'N'Doom feat. Cheikh Lô je unikátní autorský projekt Pavla Šmída a Martina Pira a jejich nahrávacího studia a labelu Rustical Records. Hudební inspiraci čerpá z živého dialogu mezi africkými a českými muzikanty. 

Vše začalo setkáním se senegalským hudebníkem Cheikhem Lô v rámci Czech Music Crossroads a Colours of Ostrava 2018. Nahrávka Jah'rabi, která vznikla spontánně na místě v karavanu Sono expeditions Milana Cimfeho se stala prvním impulzem k natočení celé desky, na které se následně podílelo nespočet zahraničních i českých hudebníků.

Barevná vinylová deska v kombinaci s CD a čtyřjazyčným bookletem byla vyrobena v GZ Media v Loděnici u Berouna. Vydána byla 1. srpna 2019. Dostupná je také digitálně na většině online platforem.

Nahrávka vznikla ve spolupráci se studii Sono Records v Praze.

https://www.kingndoom.com/

https://open.spotify.com/artist/69uJacys214lW9VTCC2Ao6

https://www.youtube.com/@rusticalrecords4547


BENNY Q – Skupina Benny-Q byla založena roku 1999. Vystupuje po celé České republice i v zahraničí. Několik sezón úspěšně působila v Norsku, Rakousku, Německu a na Slovensku. V Česku vystupuje na nejrůznějších akcích a společenských událostech od soukromých (oslavy, svatby, firemní večírky) po veřejné (taneční a hodové zábavy, plesy, městské slavnosti). Repertoár kapely obsahuje od poslechových skladeb k rautům, přes standardy, až po evergreeny, popovou i rockovou muziku z české i zahraniční produkce.

Vlastní ozvučení, osvětlení i doprava je samozřejmostí. Cena za vystoupení vždy záleží na požadavku délky a místa produkce. Sestavu Benny-Q tvoří Vojtěch Svatoš (klávesy, basová kytara, zpěv), Bohdan Moudrý (bicí, zpěv), Pavel Šmíd (kytara, zpěv), Hana Mullerová (zpěv, akustická kytara) a Hana Pregrtová (zpěv).

https://benny-q.cz/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063615576413


DAMASK ROSE – je uskupení, které se zformovalo kolem skotského písničkáře Steven Johnston a producentského dua Vojtěcha Svatoše a Pavla Šmída. Kapela vydala začátkem roku 2022 debutové album a sbírá nadšené reakce evropských kritiků. Živých vystoupení bychom se měli dočkat v létě 2023 a v plánu je i evropské mini turné.

Aktuální sestavu tvoří – Steven Johnston (zpěv, akustická kytara, piano), Vojtěch Svatoš (zpěv, piano, klávesové nástroje), Pavel Šmíd (akustická kytara, elektrická kytara, zpěv), Tomáš Liška (basová kytara) a Štěpán Podrazil (bicí).

https://www.damaskroseband.com/

https://www.facebook.com/DamaskRoseBand

https://open.spotify.com/artist/34R56jOR5nuW2NRcZMcdaT


MOONSHYE – Indie-folková Slezská zpěvačka, kytaristka a skladatelka tvoří magickou hudbu nabitou emocemi, jemnou i naléhavou. Strávila několik let v inspirativním prostředí polského filmového města Lodž, kde v roce 2017 začala sólově vystupovat. Moonshye na sebe strhává poměrně velkou pozornost jak medií, tak pořadatelů hudebních festivalů. Když vystupuje s kapelou doprovází ji Vojtěch na klávesové nástroje a basovou kytaru.

https://www.facebook.com/moonshye.music

https://www.youtube.com/@moonshye


ROCKY EAGLES AFTER – Rocky Eagles After je česká rocková legendární kapela, jejíž historie sahá až do konce šedesátých let. Kapela působí převážně na brněnské scéně a stále každoročně koncertuje. Její repertoár je převážně složen z převzatých písní klasického rocku. Repertoár obsahuje písně od interpretů jako jsou Queen, Uriah Heep, ACDC, Gary Moore, TOTO, Jimi Hendrix atd. V současné době je také připravována původní tvorba kapely. Dva singly by měly vyjít v průběhu roku 2023. Kapela dále vyniká faktem, že každý z aktuálních členů je i sólovým zpěvákem, tudíž dochází k rozmanitosti jak sólových zpěvů jednotlivých písní, tak i sofistikovaných harmonických vícehlasů podporující výsledný umělecký zážitek. Kapela vystupuje převážně v klubech a na různých venkovních či městských akcích, slavnostech a festivalech.

Aktuální sestavu Rocky Eagles After tvoří Miroslav Dan Daňhel (elektrická kytara, zpěv), Luboš Hloušek (basová kytara, zpěv), Vojtěch Svatoš (klávesové nástroje, elektrická kytara, zpěv) a Bohdan Moudrý (bicí, zpěv).

https://www.facebook.com/profile.php?id=100050717334663


THE NEW SPEATERS - 

Je to název projektu. A je v něm odkaz na moji dávnou skupinu kterou jsme s kamarády založili v polovině šedesátých let ve Šlapanicích u Brna. Jmenovala se THE SPEATERS. Píše o ní třeba JIŘÍ DONNÉ SMÝKAL ve své trilogii Big beat šedesátých let v Brně a okolí.

Měl jsem svůj sen jak obnovit svoji bývalou kapelu. (2015) Ale nemohl jsem najít klíč k jeho uskutečnění. I když všechno bylo tenkrát jasné. Měl jsem aparaturu pro všechny budoucí muzikanty, bicí, kytary, klávesy, hlasový procesor, mikrofony, notové stojany, zkušebnu a chuť něco s muzikou udělat. Zkušebnou prošlo několik muzikantů. VŠICHNI, bez výjimky, měli touhu po dokonalosti. Vše ale ztroskotalo na čase. Pro všechny byla činnost ve zkušebně tím, co si mohli dovolit jen ve svých volných chvílích. Všichni měli svá zaměstnání, své studijní a jiné povinnosti. A to byk v té době ten největší hendikep. Bohužel. Byli to skvělí lidé, ale jejich smyl pro povinnost vůči rodině, rodičům, vůči sobě, jakkoliv pochopitelná, byla nakonec hlavní překážkou k dosažení toho mého SNU. Chvíli to trvalo, než jsem pochopil, že způsob, jak chci svoji staronovou kapelu vybudovat, nemá budoucnost.

Někdy koncem roku 2018 mne navíc potkaly komplikace a já byl připraven vše prodat a zavřít krám s vědomím, že jsou věci, co se zkrátka nepovedou. Měl jsem, a dodnes mám potíže s levou rukou, což je pro kytaristu vážné. Už dříve jsem psal různé texty k písním, i texty zcela volné a črtal různé hudební nápady. Tohle vše jsem jednoho dne sbalil a na radu svých přátel poslal "těm dvěma", se kterými od toho okamžiku tvořím nerozlučnou Trojici – téměř svatou... Vojtěch Svatoš a Pavel Šmíd. Oni si vzali na starost produkci. A od té chvíle se nestačím divit.

Jejich hudba, aranže, režijní práce ve studiu, vedení hudebníků, kterí k nám přichází nahrávat (jejich dechové a smyčcové party) a také to, jak mne samotného drtí svojí neústupností a snaží se ze mne dostat i to o čem nevím. :-) To mne přeesvědčuje o tom, že je to ta správná parta. A tak začíná projekt THE New SPEATERS konečně žít.

Pak ale přišel Covid (a následující lockdown) nám ukrojil z našich životů. Ukrojil to nejdůležitější. Lidské zdraví, životy a čas. Jedinou věcí, na kterou "zlovolně nedosáhl", byl čas tvorby. A my toho plně využili. Za ty dva až tři roky, než se to všechno zase pohnulo dál, nám leží v šuplících, na mišpultech, v paměťových médiích serverů a PC a mezi notovými stojany spousta skladeb čekajících na svou inkarnaci. Co teď s tím? Tak jsme je, trochu tematicky, seřadili a vyšel nám dosti obsáhlý soubor, který by určitě stál za realizaci. Současně s tímto poznáním znovu společně oživujeme projekt FRIED ACE producentů Svatoše a Šmída který se tak řadí k mému probíhajícímu projektu THE New SPEATERS (stále stejných producentů), což mne nesmírně těší a baví mne to. Ať se nad touto skutečností pozorně zamyslí manažeři, editoři, investoři a producenti podobných projektů. Tady jsou ty nápady přímo na skladě. Někteří to možná udělají, přesto dávám vědět, co vás všechny může v budoucnu překvapit. Takže nakladatelé a vydavatelé, hlaste se!

Co víc ještě říct?

O autorství a jeho různých podobách jsem psal již v textech k první desce (Najdi mne celou!). Stejně vůbec nevím, jak se k tomuto vztahu člověka a díla postavit. Nevím to ani dnes. Kolem mne "tečou" různé nápady, různá témata a já si, občas, z těchto proudů naberu. Pak už to jde samo. Tyhle mé "úlovky" z nekonečné řeky inspirací si pak kluci (Svatoš, Šmíd, ale třeba i bratři Tvrzníci a někdy dokonce i Štěpán Podrazil) vezmou, s radostí je rozcupují a pak je postupně slepují dohromady. Kdysi jsem napsal, že jde o metodu, při které se "vlk nažere a kozy zůstanou celé…". Mí chlapci některé z nápadů uškrtí ještě před narozením. Některé dokonce ještě před početím… :-) Prý by stejně byly blbé, i kdyby jim věnovali svou všemožnou péči. Za to mám kluky rád. Pohled na svět z perspektiv lidí, ve věku mých vnuků, je přece jen trochu jiný, mnohdy překvapující a snad dokonce pravdivější než pohledy ubručeného boomera, navzdory tomu, že prožil mnohé. A tak se z mých nástřelů postupně stává HUDBA.


Současné obsazení pojektu (kapely) THE New SPEATERS:

Sára Milfajtová zpěv

Vojtěch Svatoš autor, klávesy, aranže, zpěv, hudební režie, produkce

Pavel Šmíd autor, kytara, aranže, zpěv, hudební režie, produkce

Jakub Tvrzník klávesy, aranže, zpěv

Bořek Tvrzník kontrabas, baskytara, aranže, zpěv

Štěpán Podrazil bicí, aranže

Petr Hloušek st. autor, kytara, zpěv

Jako host:

Tomáš Liška baskytara

Dechová sekce:

Pavel Zlámal alt saxofon

Petr Smékal tenor saxofon

Jan Kozelek trubka

Šimon Pavlík trombon

Smyčce:

Eva Cahlová violoncello

Aneta Habšudová viola

Anna Horáková housle

Filip Gutten housle

Studio:

Jane Deere zvuková režie

Všichni také jako členové světového hnutí NO UKULELE!

Takže jak vidíte, to není skupina ani kapela. To je továrna. (odposlechnuto od dvou kluků při křtu desky "Že prý chodí s kosu" v divadle Bolka Polívky dne 7.10.2022)

Petr Hloušek st. – jeden z autorů projektu.

Rozhovory s kapelou v rádiu:  https://hudba.proglas.cz/noklasik/aktuality-noklasik/jak-se-vam-libi-rozhovor-se-skupinou-the-new-speaters/

https://www.facebook.com/NewSpeaters

https://open.spotify.com/artist/07LKoiFbadwVSCt5pjOxJo

https://open.spotify.com/artist/4smG9VeCYILteiyflhRkmx